National

Opposition names new shadow cabinet: Alice Alaso to PAC

Share Bookmark Print Rating

Hon Betty Nambooze is among those named in the new shadow cabinet. 

By Solomon Arinaitwe.

Posted  Wednesday, February 12  2014 at  14:55

In Summary

Serere member of parliament Hon Alice Alaso becomes the new chairperson for the Public Accounts Committee

SHARE THIS STORY

The leader of the opposition Wafula Oguttu has named a new shadow cabinet and parliamentary committee leaders amidst serious protest from particular members who have chosen to march out of the NEC meeting in Najjanankumbi.

Hon Odonga Otto and Oddo Tayebwa have marched out of the meeting claiming that the reshuffles are "unacceptable". Odonga Otto has even proposed that the party call back former president Col Kiiza Besigye to guide the party.

Meanwhile, in the new cabinet, Serere member of parliament Hon Alice Alaso becomes the new chairperson for the Public Accounts Committee, replacing Hon Kasiano Wadri who has been moved to government assurance committee.

Alice Alaso will be deputized by Jinja Municipality east member of parliament Paul Mwiru. Other reshuffles include: Hon Nabila Nagayi Sempala who takes over from Hon Ibrahim Semujju Nganda as the information minister, Odonga Otto who moves to internal affairs.

There are particular members who were retained in their posts, these include; Hon Abdu Katuntu (Attorney General).

See the full list below:

THE SHADOW CABINET MINISTERS
Attorney General ABDU KATUNTU
Presidency and Anti-Corruption MEDARD SSEGONA
Information and National Guidance NABILA NAGAYI
Agriculture and Fisheries EPETAIT FRANCIS
Local Government BETTY NAMBOOZE BAKIREKE
Finance EKANYA GEOFFREY
Internal Affairs ODONGA OTTO
Foreign Affairs WAMANGA WAMAI JACK
Health BAYIGGA LULUME
Education and Sports JACINTA OGWAL
Public Service JACK SABIITI
Gender, Labour and Social Dev BETTY AOL
Youth ATIKU BENARD
Works WILLIAM NZONGHU
Lands and Physical Planning PATRICK AMURIAT
Housing and Urban Planning GILBERT OLANYA
Trade,Tourism and Cooperatives TAAKA KEVINAH WANAHA WANDERA
Water and Environment BEATRICE ANYWAR
Energy, Oil & Mineral Development IBI FLORENCE
Communication, ICT & Technology ALLEN ANDREW

Relief and Disaster Management MATHIAS MPUGA
Karamoja FEMIAR WADADA
Speacil Regions and Luweero STEPHEN OCHOLA
Kampala OSEGE ANGELLINE
Defence and Security FUNGAROO KAPS
East Africa BENSON OBUA