NUP names 380 MP flag bearers

Wednesday September 30 2020
home09pix

Kyaddondo East MP Mr Robert Kyagulanyi aka Bobi Wine introduces Mukono Municipality MP, Betty Nambooze. Ms Nambooze had crossed from the Democratic Party to the National Unity Platform.

By DERRICK WANDERA


The executive committee of the National Unity Platform (NUP) has endorsed 380 flag bearers to contest for various parliamentary positions across the country as the party finalises preparations for the 2021 general election.


Currently, there are more than 400 MPs in Parliament.

NUP party officials said the 380 candidates were vetted by the party in the last three weeks in an exercise that attracted 653 candidates.

Sources within the party yesterday said  there was stiff competition in picking candidates for the Kampala Metropolitan area, one of NUP’s strongholds.

“Some parts of the country presented between one and two competitors and some of the slots were unopposed. NUP did not get candidates for some constituencies in greater North and West,” the source said.

Advertisement

Ms Mercy Walukamba, the party chairperson for the electoral committee, told Daily Monitor that all the successful candidates underwent a rigorous process to sieve out the would-be incompetent leaders in their various constituencies.

“We have selected these people using various yardsticks. Where we could have missed out someone’s competence, we asked them to appeal and a review was carried out forthwith, to make sure we have the right people,”  she said.

On Monday night, NUP released a list of more than 100 MP flag bearers for the central part of the country among whom were MPs who crossed from the Democratic Party to the new political formation.   Among some of the notable names on the list are Mr Mathias Mpuuga for Mukungwe County, Mr Abed Bwanika for Kimanya Kabonera,  Mr Aloysius Mukasa for Rubaga South, and Mr Joel Ssenyonyi for Nakawa East.

Other flag bearers are Mr Fred Nyanzi for Kampala Central MP, Mr Ronald Balimwezo for Nakawa East, Mr Fred Ssimbwa for Nakifuma County, Mr Muwadda Nkunyinji for Kyadondo East, and Mr Lwanga Jimmy for Kira Municipality.

After the release of the list, the surprise names that missed out included Kyadondo East MP Robert Kyagulanyi’s elder brother Eddie Yawe, who had expressed interest to contest in the Kira Municipality race, Mr Patrick Mujuuka who was vetted for Nakifuma County, and Mr Tony Ssempebwa who was dropped in Kyadondo East.

Other big names missing include Moses Kasibante, Allan Ssewanyana,  Mukaku Lubega,  Muwanga Kivumbi and Sulaiman Kidandala.

Most of the hotly contested areas in Kampala did not have flag bearers’ names.  Sources within NUP told Daily Monitor that there were tight decisions to make after all members who had expressed interest had gone through the vetting process successfully.

By press time, yesterday, the party was yet to release the list for the flag bearers from the eastern region. 

Ms Walukamba said the list of all the flag bearers will be released at different intervals based on the regions of the country.


BUIKWE
Njeru Mun – Lwanga Jimmy
Buikwe South – Sembuya S Magulu 
Lugazi Mun – Sserubula Stephen 
Woman – Faridah Nabatanzi 

BUKOMANSIMBI
Bukomansimbi North –Ndagire Christine  
Bukomansimbi South – Kayemba G Solo 
Woman - Nanyondo V. Namaganda


BUTAMBALA
Butambala County - Muwanga Kivumbi  M
Woman – Aisha Kabanda 


GOMBA
Gomba East – Saazi Godfrey 
Gomba West – Lukwago Gonzaga 
Woman – Ssentamu Betty 


KALANGALA
Kyamuswa County – Kambugu Cyrus 
Bujumba County – Re-evaluate  
Woman –Hellen Nakimuli


KALUNGU
Kalungu East – Katabazi F. Katongole 
Kalungu West – Ssewungu J.  Gonzaga
Woman – Phionah Mirembe Kiggundu 


BUVUMA
Buvuma Islands  -  Mpalanyi Vicent 
Woman- Susan Mugabi 


KAMPALA
Rubaga North – Re-evaluate 
Rubaga South – Aloysius Mukasa 
Kampala Central – Nyanzi F. D Ssentamu 
Nakawa West - Joel Ssenyonyi 
Nakawa East – Balimwezo Ronald 
Kawempe South – Re-evaluate 
Kawempe North – Re-evaluate 
Makindye East – Nyeko Derrick 
Makindye West – Re-evaluate 
Woman – Shamim Malende 


KASSANDA
Bukuya County- Jane Zaninka Babirye 
Kassanda North - Nsamba P. Oshabe
Kassanda South – Frank Kabuye 
Woman – Flavia Kalule 
 

KAYUNGA
Baale County – Charles Tebandeke 
Ntenjeru North – Patrick Serubili Hays 
Ntenjeru South – Badiru Mukiibi 
Woman – Nakwedde Harriet 


KIBOGA
Kiboga East – Nkugwa Kizito 
Kiboga West -  Muhammud Kibuuka 
Woman –  Christine Nakimwero Kaaya


KYOTERA
Kyotera County – Kirumira C. Edward 
Kakuuto County – Geofrey Lutaaya
Woman – Joan Kyokunda 


KYANKWANZI
Butemba County – Jackson Maweto 
Ntwetwe County – Re-evaluate 
Woman – Comfortable Evelyn 


LUWEERO
Katikamu North – Denis Sekabira 
Katikamu South – Hassan Kirumira 
Bamunanika County – Robert Sekitoleko 
Woman – Brenda Nabukenya 

LWENGO
Bukoto Mid-west – Re-evaluate 
Bukoto  West – Re-evaluate 
Bukoto South – Re-evaluate 
Woman – Nakasagga Elizabeth 

LYANTONDE
Kabula County – Damulira Ali 
Woman – Re-evaluate


MASAKA
Bukoto Central – Kazibwe Magellan 
Bukoto East – Kanyike Stephen Evans 
Nyendo-Mukungwe – Mpuuga Matthias
Kimanya Kabonera – Abed Bwanika 
Woman- Re-evaluate 
Woman (Masaka City)- Nakabuye Juliet Kakande 

MITYANA
Mityana North – Gordon Ssematiko 
Mityana South – Buyondo Sulaiman 
Busujju County- Lukyamuzi David Kalwanga 
Mityana Mun – Zaake Francis Butebi 
Woman – Joyce Bagala 


MPIGI
Mawokota North – Hillary k. innocent 
Mawokota South – Joel Mirembe 
Woman- Nambooze Teddy 

MUBENDE
Buwekula North – Re-evaluate 
Buwekula South - Ainebyona Ronald 
Kasambya County – Re-evaluate 
Mubende Municipality – Bob R. amanywa 
Woman – Nabawanuka Sumayah 


MUKONO
Nakifuma County – Ssimbwa Fred 
Mukono North – Kiwanuka Abudallah 
Mukono South – Wilson Male
Mukono Municipality – Nambooze Bakireke Betty
Woman – Hanifa Nabukeera

NAKASEKE
Nakaseke North – Re-evaluate 
Nakaseke Central – Allan Mayanja 
Woman – Violet Nakalema

NAKASONGOLA
Budyebo County- Nathan Musoke 
Nakasongola County – Kyeyune Ivan  
Woman – Annet Namugooma 

RAKAI
Buyamba County – Balaba Jimmy 
Kooki County – Henry Ndinaiwe  
Woman – Re-evaluate


SEMBABULE
Mawogola North – Henry M. Nyanzi 
Mawogola South – Namugga Goreth 
Mawogola West – Twesigye K. Henry 
Lwemiyaga – Re-evaluate 
Woman – Babikola Zaituni 

WAKISO
Busiro North – Nsubuga Paul 
Busiro South- Re-evaluate 
Busiro East – Lubega Medard Sseggona
Nansana Mun – Wakayima Musoke 
Entebbe Municipality – Kakembo Michael 
Kyadondo East – Muwadda Nkunyiinji 
Kira Municipality- Lukwago Jimmy 
Makindye Ssabagabo- Re-evaluate 
Woman –  Naluyima Betty 

CENTRAL YOUTH
Kasule Moses

Advertisement